khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۴۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۱
دقایقی پیش؛
هفتاد و دومین دوره جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) یکشنبه شب 10 فوریه برندگانش را شناخت.

به گزارش صبا به نقل از گاردین، مراسم هفتاد و دومین دوره اهدای جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) یکشنبه شب 10 فوریه با اجرای جوانا لاملی بازیگر زن سینما و تلویزیون بریتانیا در رویال آلبرت هال لندن برگزار شد.

در این دوره از جوایز بفتا فیلم «رُما» جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد. «سوگلی» به کارگردانی یورگوس لانتیموس نیز که با نامزدی در 12 رشته پیشتاز نامزدها بود توانست جوایز بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین چهره پردازی و بهترین فیلم بریتانیایی را به دست آورد.

در یکی از مهم ترین بخش های این دوره جوایز بفتا رامی ملک برای ایفای نقش فردی مرکوری خواننده افسانه ای گروه کویین در فیلم «راپسودی بوهمی» توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند. ملک پیش از این جوایز انجمن بازیگران و گلدن گلوب را نیز برای این نقش بدست آورده بود.

جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن نیز به اولیویا کلمن برای بازی در درام تاریخی «سوگلی» به نقش ملکه آن تعلق گرفت

در مراسم امسال همچنین از تلما شونمیکر تدوینگر ثابت آثار مارتین اسکورسیزی با اهدای جایزه یک عمر دستاورد تجلیل به عمل آمد.

فهرست برگزیدگان جوایز بفتا سال 2019:

بهترین فیلم: «رُما»

بهترین کارگردانی: آلفونسو کوارون «رُما»

بهترین فیلمنامه اصلی: «سوگلی» دبورا دیویس، تونی مک‌نامارا

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «بلک‌ک‌کلنزمن» اسپایک لی، دیوید رابینوویتز، چارلی واچتل، کوین ویلموت

بهترین بازیگر نقش اول مرد: رامی ملک «راپسودی بوهمی»

بهترین بازیگر نقش اول زن: اولیویا کلمن «سوگلی»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: ماهرشالا علی «کتاب سبز»

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: ریچل وایس «سوگلی»

بهترین موسیقی اصلی: «ستاره ای متولد می شود» بردلی کوپر، لیدی گاگا، لوکاس نلسون

بهترین فیلمبرداری: «رُما» آلفونسو کوارون

بهترین تدوین: «معاون» هنک کوروین

بهترین طراحی صحنه: «سوگلی» فیونا کرامبی، آلیس فلتون

بهترین طراحی لباس: «سوگلی» سندی پاول

بهترین چهره پردازی و مو: «سوگلی» نادیا استیسی

بهترین صدا: «راپسودی بوهمی»

بهترین جلوه های ویژه تصویری: «پلنگ سیاه»

بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان: «رُما» آلفونسو کوارون

بهترین فیلم مستند: «فری سولو»

بهترین فیلم انیمیشن: «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی»

بهترین فیلم بریتانیایی: «سوگلی»

بهترین فیلم نخست ساخته یا نوشته یک کارگردان، تهیه کننده یا فیلمنامه نویس بریتانیایی: «حیوان» مایکل پیرس (کارگردان/ فیلمنامه نویس)، لاورن دارک (تهیه کننده)

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: «کتک کاری» جاناتان هاجسون، ریچارد ون دِن بوم

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: «73 گاو» الکس لاکوود

جایزه ستاره نوظهور (به انتخاب مردم): لتیتیا رایت

جایزه افتخاری فلوشیپ: تلما شونمیکر

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: